Arapsko-bizantijski ratovi

Arapsko-bizantijski ratovi
Muslimanska osvajanja
Datum6291050tih
LokacijaLevant, Sirija, Egipat, Sjeverna Afrika, Anadolija, Kreta, Sicilija, Južna Italija
PovodSveukupna muslimanska pobjeda
IshodMuslimani ovladali Levantom, Mesopotamijom i sjevernom Afrikom. Bizantijci vratili pod svoju kontrolu Sjeverni Levant
Sukobljene strane
Rašidunski halifat
Emevijski halifat
Abasidski halifat
Aglabidi
Emirat Sicilija
Emirat Bari
Emirat Kreta
Hamdanidi
Fatimidski halifat
Mirdasidi
Bizantijsko carstvo
Gasanidsko kraljevstvo
Mardaiti
Armensko kraljevstvo
Prvo bugarsko carstvo
Sveto rimsko carstvo
Italijanski gradovi-države
Komandanti
Ebu-Bekr
Omer ibn el-Hattab
Halid ibn Velid
Ebu-Ubejde Amir ibn El-Džerrah
Amr ibn el-As
Hašim ibn Utbe
Jezid ibn Ebu Sufjan
Šurahbil ibn Hasene
Heraklo
Teodor Tritirije
Bukinator
Gregorije Patricij

Arapsko-bizantijski ratovi je termin koji se koristi za niz vojnih sukoba vođenih u periodu od početka 7. pa do polovine 11. vijeka između arapskih muslimana i Istočnog rimskog carstva tj. Bizantije. U ratovima koji započeli za vrijeme prvog halife Ebu-Bekra a nastavili se sa njegovim nasljednicima, muslimani Arapskog poluostrva su ovladali teritorijom koja je uključivala dio Bliskog Istoka, Sjeverne Afrike i pojedine dijelove južne Evrope.

Vojno jačanje muslimanskih Arapa sa područja Arapskog poluostrva 630. godine, rezultirala je brzim osvajanjem južnih Bizantijskih provincija (današnja Sirija i Egipat) i njihovo priključenje Pravednom halifatu. U narednih pedeset godina, tokom Emevijskog halifata, muslimani su pokrenuli ponovljene vojne kampanje prema, još uvijek bizantijskoj, Mala Azija, dvaput pretili osvajanjem bizantijske prijestolnice, Konstantinopolja i potpuno osvojili bizantijski Afrički egzarhat.

Tokom prvih vijekova, bizantijanci su obično bili defanzivni i izbjegavali su otvorene sukobe, preferirajući se da povuku u utvrđena gradove. Tek nakon 740. godine počeli su da pokreću sopstvene napade, ali je ipak Abasidski halifat bilo u stanju da se odupre tome, čestim, masivnim i razarajućim invazijama Male Azije. Sa opadanjem i dijeljenjem abasidske države, poslije 861. i istovremenim jačanjem Bizantijskog carstva pod makedonskom dinastijom, situacija se postepeno okrenula u korist Bizantijaca. Tokom pedesetak godina, od oko 920. do 976. godine, Bizantijci su konačno probili muslimanske odbrane i obnovili svoju kontrolu nad sjevernom Sirijom i Velikom Jermenijom. Poslednjeg vijeka arapsko-bizantijskih ratova dominirali su granični sukobi sa Fatimidima u Siriji, ali granica je ostala stabilna do pojave sile, turskih Seldžuka, nakon 1060. godine.

Muslimani su takođe izbili na more, a od 650. godine, cijelo Sredozemno more postalo je bojno polje, a pokrenuti su napadi i kontranapadi na ostrva i obalna naselja. Muslimanski napadi dostigli su vrhunac u 9. i početkom 10. vijeka, nakon osvajanja Krete, Malte i Sicilije, a svojim flotama muslimanske snage su dostigne obale Francuske i Dalmacije, pa čak i predgrađa Carigrada.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by razib.in